
Цього дня 104 роки тому народилася українська художниця-живописець Тетяна Яблонська. Завдяки своїй майстерності майстриня зібрала найвищі державні нагороди, ставши відомою далеко за межами України. Її твори експонувалися на багатьох виставках у різних країнах світу. Велику популярність й офіційне визнання художниця здобула у 1949 році завдяки тематичній картині «Хліб», над якою вона працювала в селі Летава Чемеровецького району.
Не покидала улюбленої справи Тетяна Яблонська й в останні роки життя. Художниця стала писати лівою рукою, бо права була паралізована після інсульту. Десять років вона не виходила зі своєї квартири на Печерську, будучи обмеженою тільки рамою вікна на своїй кухні. І все, що вона бачила, це був весь її світ.
Твори саме того часу торік демонстрували у Хмельницькому обласному художньому музеї. Картини останніх років життя художниці вражають технічною грою кольорів, витонченістю тих образів, які зазвичай не помічаються у буденному житті. Пейзажі за вікном, квіти, рослини, посуд – Тетяна Яблонська могла створити безліч різних образів, спостерігаючи на одне і те ж вікно.
— уперше встановлено телефонний зв’язок між містами — Парижем і Брюсселем. — уперше використана авіація для розвідки ворожих позицій (італійцями у війні з турками в Африці). — в США почали продаватись нейлонові зубні щітки, перші вироби із щойно відкритого нового матеріалу. — почало мовлення радіо «Голос Америки» (німецькою мовою). — Велика Британія стала першою країною у світі, яка узаконила народження дитини від трьох батьків — більшістю голосів палата лордів британського парламенту затвердила законопроект, який дозволяє проводити штучне запліднення з використанням зразків ДНК від трьох людей.
У народився — борець за незалежність України у ХХ сторіччі. Був українським громадським і політичним діячем, письменником, за фахом лікарем. Співзасновник таємного товариства «Братство тарасівців», міністр віросповідань УНР (1919). У народився — український хореограф, народний артист України. У народився американський підприємець і винахідник . Був засновником, генеральним директором корпорації Apple Inc. Джобс зі співзасновником компанії Apple Стівом Возняком створили один з перших комерційно успішних персональних комп’ютерів. На початку 1980-х Джобс був одним з перших, хто побачив потенціал керованого мишкою графічного інтерфейсу користувача, що призвело до створення Macintosh.
представника шляхетського роду і магнатства. Він увійшов в історію як державний і політичний діяч Речі Посполитої. Знаний також як поет, драматург, політичний письменник, теоретик поезії, меценат і покровитель мистецтва.
Як зазначає Валентин Пагор, кандидат історичних наук, науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» у статті»Управлінська діяльність Вацлава Жевуського в Кам’янці-Подільському», заступаючи на посаду коменданта, Жевуський виголосив промову про необхідність посилення фортифікацій міста. За свій рахунок провів ремонтні роботи фортеці. Частину власних коштів він виділив на утримання військових, які у випадку військової загрози мали захищати місто. Він добре розумів потребу реконструкції фізично і функціонально застарілих укріплень міста. Обіймаючи посаду коменданта, Вацлав Жевуський розпорядився провести інвентаризацію оборонних споруд і визначити перелік об’єктів фотифікації. Було розроблено проект будівництва нових оборонних споруд.
Він доручає поручикку артилерії коронної Яну Вітте (пізніше відомий як Ян де Вітте – комендант фортеці і талановитий архітектор) розробити військово-топографічний план Кам’янця-Подільського 1735 року. Сьогодні план зберігається у відділі картографії Національної бібліотеки Польщі.
Військово-топографічний план Кам’янця-Подільського, розроблений 1735 року. Фото: muzeum.in.ua
Улітку 1929 року було заарештовано визначного історика Поділля Юхима Сіцінського, секретаря місцевого наукового товариства при Всеукраїнській академії наук Юхима Філя, колишніх керівників Подільської губернської «Просвіти» Євгена Кондрацького та Антона Шумлянського, професора Інституту народної освіти зоолога Олексу Кожухіва… Всім репресованим інкримінували участь у так званій «Спілці визволення України». Юхим Філь був засуджений до семи років позбавлення волі, Антон Шумлянський до п’яти років концтаборів. Ще раніше Євген Кондрацький отримав три роки ув’язнення. Юхим Сіцінський та Олекса Кожухів, враховуючи їх похилий вік, були звільнені, але до активної участі в науковому та освітньому житті міста вони вже не повернулись. Перший згодом виїхав до Києва, другий до Глухова.
Юхиму Сіцінському інкримінували участь у так званій «Спілці визволення України». Фото: uk.wikipedia.org