
Із 2017 року діє програма “Доступні ліки”.
Вартість деяких препаратів повністю або частково відшкодовується державою.
Як працює програма у Хмельницькому та що необхідно про неї знати, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Урядова програма “Доступні ліки” діє в Україні з 2017 року. Вона спрямована на часткове відшкодування вартості деяких ліків для людей, які мають серцево-судинні хвороби, цукровий діабет другого типу та бронхіальну астму. Для них визначений перелік лікарських засобів, які можна отримати в аптеці за зниженою ціною або ж і безкоштовно. Їх вартість відшкодовується за рахунок державного бюджету.
Журналісти vsim.ua дізналися про те, як діє програма у місті, а також про те, хто і як може нею скористатися.
Відшкодуванню підлягає понад 250 препаратів
Відповідно до програми, МОЗ затвердило перелік ліків, вартість яких відшкодовується частково або повністю. Таких препаратів в Україні зареєстровано 258. Найбільшу частку становлять засоби для лікування серцево-судинних хвороб — 198. У реєстрі вказана їх вартість, а також вартість доплати, яку має зробити пацієнт. Для кожного препарату доплата може бути різною.
У 2018 році на реалізацію програми для Хмельницького виділили 6,4 мільйона гривень. Усі кошти були повністю використані. Цьогоріч на перші три місяці виділили 1 мільйон 734 тисячі гривень.
Зараз ми виписуємо рецепти, їх пацієнти отоварюють в аптеках, але слід зауважити, що з 1 квітня відшкодування вартості ліків переходить до Національної служби здоров’я. Рецепти виписуватимуть сімейні лікарі, як і раніше, але кошти буде відшкодовувати новостворена служба, — зазначає заступник начальника управління охорони здоров’я Людмила Гуляк.
Є декларація із сімейним лікарем — будуть доступні ліки
Для того, щоб скористатися програмою, необхідно мати підписану декларацію із сімейним лікарем. Проте, як зазначає Людмила Гуляк, за певних умов пацієнт може отримати ліки за програмою і без декларації.
До того часу, поки діють “червоні списки”, тобто, ті, хто ще не встиг підписати декларації, звертаються за дільничним принципом. Якщо у них визначений діагноз серцево-судинної хвороби, цукрового діабету або бронхіальної астми, вони можуть отримати рецепт на доступні ліки. З 1 квітня, коли держава регламентує перехід на електронний рецепт, тоді необхідно обов’язково підписувати декларацію, — пояснює Людмила Гуляк.
Однак, за її словами, наразі жодних чітких інструкцій щодо переходу на електронний рецепт ще немає.
Найбільше хмельничан з хворим серцем
Найбільш поширеною категорією пацієнтів є люди з серцево-судинними захворюваннями. За словами Людмили Гуляк, до них входять артеріальна гіпертензія (гіпертонія), ішемічна хвороба, стенокардія, перенесений інфаркт тощо. Часто у людей може бути не одна хвороба, а декілька.
Подібних випадків статисти зареєстрували близько 165 тисяч. Менше люди хворіють на цукровий діабет ІІ типу. В місті зареєстровано понад 12 тисяч таких пацієнтів. Тому, зважаючи на цей факт, у переліку відповідних препаратів більше і звертаються за ними частіше, — зауважує заступник начальника управління охорони здоров’я.
“Доступні ліки” видають у 86 аптеках
На сайті управління охорони здоров’я розміщений реєстр лікарських препаратів, вартість яких частково або повністю відшкодовується. Також опублікований перелік аптек, які беруть участь у державній програмі. Усього їх 86.
До 1 квітня цей перелік є актуальним. Вже є постанова Кабінету міністрів № 135, яка визначає, що аптеки, які бажають і надалі брати участь у програмі “Доступні ліки”, мають до 25 березня перепідписати угоди із Національною службою здоров’я, — пояснює Людмила Гуляк.
Заступник начальника міського управління охорони здоров’я зауважує, що до переліку не входять комбіновані лікарських засоби. Це препарати, у яких є не одна діюча речовина і які можуть бути використані для лікування деяких хвороб у комплексі.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.